בפרדס חנה שבים ודורשים נתח מההכנסות מאזור התעשייה קיסריה

כל מי שנכנס לפרדס חנה כרכור ממערב רואה את אזור תעשייה קיסריה, הצמוד גיאוגרפית לפרדס חנה כרכור יותר מלכל יישוב אחר. תחבורה כבדה מאזור התעשייה ואליו מורגשת בדרך הים, תקריות של זיהום אוויר ושריפות משפיעות בראש ובראשונה על פרדס חנה, וכשפרצה שריפת ענק במפעל באזור התעשייה לפני ארבע שנים, פרדס חנה כרכור היא שכוסתה בענן כבד של עשן ותושביה הם שנאלצו להסתגר בבתיהם עד שזיהום האוויר הכבד חלף. חלק מהתושבים – לא רבים – מוצאים עבודה באזור התעשייה, בו נמצאים משרדי חברות היי-טק, ביוטכנולוגיה ומדיקל, לצד חברות בניין והנדסה. מעבר לכך, פרדס חנה כרכור לא רואה ממנו שום רווח של ממש. בהתאם לחוק ולהסכמים, ההכנסות מארנונה לעסקים באזור שייכות לקרן רוטשילד קיסריה, שהזרוע הביצועית שלה היא החברה לפיתוח קיסריה. עם זאת, יש לציין כי הקרן מעבירה סכומים בשווי של מאות אלפי שקלים למטרות חינוך ברשויות הסמוכות.

בשנים האחרונות נשמעים בפרדס חנה כרכור קולות לשנות את המצב הזה. מועצת פרדס חנה כרכור וקרן רוטשילד קיסריה הגיעו למאבק משפטי כשהקרן התנגדה לפיתוחו של שטח זעיר צמוד לאזור התעשייה קיסריה, כפי שתוכנן במסגרת תכנית המתאר של פרדס חנה כרכור, במטרה להפכו גם כן לאזור תעשייה. בביקור רשמי של שר הפנים אריה דרעי בפרדס חנה כרכור בסוף חודש מאי האחרון, אמר דרעי שיפעל לכך שגם פרדס חנה תיהנה מההכנסות הנגזרות מאזור התעשייה, בין היתר על ידי מס הארנונה.

המודעות של מועצת פרדס חנה כרכור לבעייתיות המצב ניכרה כאשר בחודש יולי האחרון פנה ראש המועצה דאז, עו"ד אלדד בר כוכבא, למשרד הפנים בבקשה להעביר למועצה חלק מכספי הארנונה הנגבים מהמפעלים באזור התעשייה קיסריה. "בדיקות שנערכו על ידי המועצה המקומית פרדס חנה כרכור העלו כי יהיה קושי רב להקים אזור תעשייה מקביל לאזור התעשייה קיסריה, בסמיכות", נימק בר כוכבא בפנייתו. "באין עוררין על כך שאזור התעשייה קיסריה מוצלח, ברצוני להעלות לדיון את חלוקת ההכנסות של אזור התעשייה ולבחון אפשרויות לשיתוף פעולה ולחלוקת הכנסות הולמת… יש כאן שכונות ותיקות שהוקמו בימי העלייה הגדולה של שנות החמישים והשישים של המאה שעברה, ומצבן קשה. ההיגיון מחייב את חלוקת ההכנסות שנותרו בקופת אזור התעשייה לרשויות הסמוכות ובראשן פרדס חנה כרכור".

לכתבה המלאה באתר בלינקר

צור קשר

נייד: 052-3278091
משרד: 04-8525727

כתובת: הגלעד 1, קומה 1,
פרדס חנה-כרכור

פקס: 04-7791149

שלח/י לנו מייל